Manga spessial, dag 6: Har du lyst til å tegne manga selv? Sjekk ut denne læreboka av Akira «Dragon Ball» Toriyama, som er en tegneserieleksjon med strenge regler.
Akira Toriyama og Akira Sakuma
Lær å tegne manga
Schibsted Forlagene
4/6
De siste års mangainvasjon er i ferd med å føre til en liten generasjonskonflikt i Tegneserie-Norge, for blant de yngste leserne står den japanske tegneseriestilen i stadig høyere kurs. Det er flere håpefulle mangategnere der ute, og dette fortellerkurset fra Akira Toriyama, mannen bak Dragon Ball-suksessen kan bli bensin på bålet for de ivrigste.
Toriyama gir en lettlest og underholdende innføring i sine viktigste triks når det kommer til tegning, figurer, fortellerteknikk, layout og ansiktsuttrykk, men samtidig blir han iblant blir vel streng og regeltro. Mannen har fotfeste i hyperkommersiell guttemanga, og har svært bestemte meninger om hva som fungerer og hva som ikke gjør det. Dermed blir takhøyden for at det finnes andre måter å lage manga på farlig lav, noe håpefulle serieskapere bør bite seg merke i.
Opprinnelig publisert i Bergens Tidende.