Jubel.fm forhaster seg ikke, og først midt i januar blei 2013s beste låter og album kåret. Ikke så rart, siden artister som Gucci Mane og Sicko Mobb slapp album så seint som i romjula.
Om redaksjonen rakk å fordøye The State vs Radric Davis II og Super Saiyan Vol. 1 er derimot et åpent spørsmål, siden ingen nådde opp i kåringa. Det gjorde derimot latecomers som Beyoncé og R. Kelly.
Uansett, her er mine personlige lister, samt et mini-intervju med musikkmagasinet Eno i forbindelse med deres årsoppsummering.
2013s beste mixtapes finner du her.
– Hva synes du er årets album?
– Stay Trippy av Juicy J. Han beveger seg ikke så fryktelig langt unna formelen han har holdt seg til med Three 6 Mafia i 20 år, men klarer samtidig å oppdatere den dystre klubbmusikken slik at det høres ut som popmusikk. Mye takket være produsenten Mike Will Made-It, og hvis du klistrer på «23» med Miley Cyrus får du et album som oppsummerer lyden av 2013. Bare synd forholdet til resten av 3-6 skar seg, for jeg drømmer om en versjon der også DJ Paul, Gangsta Boo og Crunchy Black får være med på moroa. Og RIP Lord Infamous!
– Og årets låt?
– Tror det må bli Rockos «U.O.N.E.O.» med Future og 2 Chainz (kan ikke høre på det originale daterapeverset til Rick Ross), samt «Karate Chop», igjen med Future, som nærmeste utfordrer. Future er i alle fall årets mann, og mixtapen Future & The Infinite Sadness er årets moralske vinner av «årets album»-prisen. La oss heller ikke glemme Sage the Geminis «Gas Pedal», den kanskje største av mange Bay Area-hits folk burde fått med seg.
– Greit nok, men «25 mest spilte»-menyen på iTunes lyver aldri. Hvem topper den lista i år?
– Den lyver kanskje ikke, men den forteller heller ikke hele sannheten, siden min iTunes ikke klarer å synke det jeg spiller på telefonen, og der har det gått i Migos’ Young Rich Niggas siden i sommer. Og statistikken viser heller ikke alle vinylplatene jeg lytter til foran peisen hjemme. Men på iTunes vinner låter av Chronixx, August Alsina, HD, Ty Dolla $ign og OJ Da Juiceman.
Men ifølge Last.fm-statistikken min er artistene jeg har hørt mest på i 2013 Gucci Mane, Juicy J, Kevin Gates, Vybz Kartel, HD og Doe B.
– Hvilken konsert fra 2013 vil du huske?
– Pixies. Black Francis & Co feide gjennom 38 låter uten ett ord utenomsnakk. Det var kanskje bare en dag på jobben for dem, men for meg var det et møte godt på overtid, siden jeg aldri har sett dem før.
– Årets (ny)ord fra musikkens verden?
– Hatee-hatee-hatee-ho! En påminner om at det er for lite humor og humør i norsk musikk når det som egentlig er en slags parodi på listemusikk blir en av tidenes største norske hits.
– Hva er årets beste årets beste-liste?
– Jubel.fms kåring av 2003s beste album. Når årsbestelistekåringene avgjøres før noen har rukket å høre Beyoncé, R. Kelly, E-40 og Justin Bieber er jeg fint lite opptatt av de raske oppsummeringene.’
2013s beste album
1. Juicy J – Stay Trippy
2. Migos – Young Rich Niggas
3. Kevin Gates – The Luca Brasi Story
4. Zaytoven – Birds of a Feather: Motion Picture Soundtrack
5. August Alsina – The Product 2
6. IamSu! – Kilt II
7. Ty Dolla $ign – Beach House 2
8. K. Michelle – Rebellious Soul
9. Young Scooter – Street Lottery
10. TeeFLii & DJ Mustard – Fireworks
11. Chance the Rapper – Acid Rap
12. Drake – Nothing Was The Same
13. Gucci Mane – Trap House III
14. Young Thug – 1017 Thug
15. R. Kelly – Black Panties
16. Doe B – Baby Je$us
17. Spark Master Tape – The #SWOUP Serengeti
18. Beyoncé – Beyoncé
19. Rich Homie Quan – I Promise I Will Never Stop Going In
20. 2 Chainz – B.O.A.T.S. II: Me Time
21. Dawn Richard – Goldenheart
22. E-40 – The Block Brochure 4, 5, 6
23. Run the Jewels – Run the Jewels
24. Gucci Mane – World War Vol. 3: Lean
25. Miley Cyrus – Bangerz
2013s beste låter
1. Rocko ft. Future & 2 Chainz – U.O.E.N.O.
2. Migos – Versace
3. August Alsina ft. Trinidad Jame$ – I Luv This Shit
4. Mike Will Made-It ft. Juicy J, Wiz Khalifa & Miley Cyrus – 23
5. Ty Dolla $ign ft. Joe Moses – Paranoid
6. Sage the Gemini ft. IamSu! – Gas Pedal
7. Future ft. Casino – Karate Chop
8. Young Scooter ft. Rick Ross, Birdman & Gucci Mane – Colombia (Remix)
9. Daft Punk ft. Pharrell & Nile Rodgers – Get Lucky
10. Ace Hood – Bugatti
11. Gunplay – Cocaina (Que Linda)
12. Young Thug – Stoner
13. Migos & Rich the Kid ft. Tyga – Jumpin Like Jordan
14. K. Michelle – V.S.O.P.
15. Rich Homie Quan – Type Of Way
16. Doe B ft. Young Dro, Birdman, B.o.B & T.I. – Kemosabe
17. Sage The Gemini – Red Nose
18. R. Kelly ft. 2 Chainz – My Story
19. Young Thug – Stoner
20. Future – Sh!t
21. Drake – Started from the Bottom
22. Juicy J ft. Justin Timberlake – The Woods
23. Migos ft Rich the Kid – Remix
24. Kevin Gates – Narco Trafficante
25. DJ Khaled ft. Kat Dahlia – Helen Keller
2013s seks beste Bay Area/Akron, Ohio-album som jeg ikke tok med på hovedlista fordi ingen andre i Jubel.fm liker dem.
1. HD – No Days Off
2. Freeway & The Jacka – Highway Robbery
3. Ampichino – Da Krazies 2
4. Berner – Drugstore Cowboy
5. Dreper & Live – The 23rd Hour
Topp 5 Baton Rouge-album.
1. Webbie – Savage Life 4
2. Lil Cali – Rappin N Trappin
3. Racked Up Ready – Street Laws
4. Foxx – Shake Back
5. Kareem – Everlasting
2013s tolv beste reggae/dancehall-album
1. Shaggy – Out Of Many, One Music
2. Vybz Kartel – Kartel Forever: Trilogy
3. Morgan Heritage – Here Comes the Kings
4. Kabaka Pyramid – Lead the Way
5. Masicka – Equiknoxx Introduces Masicka to King Tubby
6. Freddie McGregor – Di Captain
7. Etana – Better Tomorrow
8. Protoje – The 8 Year Affair
9. RDX – Ultimate
10. Richie Stephens – Real Reggae Music
11. Mr. Vegas – Bruk It Down 2.0
12. Jah9 – New Name