Fikk du ikke det du ønska deg til jul? Hør på Mats Norbeck i Subjekt, og kom deg til nærmeste bokhandel og be dem bestille Nye hiphophoder.
Under følger Subjekt-dommen, og hele artikkelen kan leses her.
Årets bok: Nye hiphophoder av Øyvind Holen.
– Har ikke vært så mye lesing av nyere bøker i år, men jeg synes Øyvind Holen fortjener å bli trukket fram.
– I 2004 ga han ut boka Hiphop-hoder – fra Beat Street til bygde-rap. Boka tok for seg det som den gang fremdeles var en subkultur i Norge. Dette gjorde den med en klar forståelse og kjærlighet for selve kulturen.
– I 2018 er historien en annen. Alle sammen og bestemoren deres har en mixtape på vei, og moren din synger med til Cezinando på vei til jobb om morgenen. Det er derfor ufattelig morsomt at Holen er tilbake på ballen og har tatt for seg tiden etter utgivelsen av den første boka.
– På den ene siden en av de kuleste bøkene å ha liggende, slik at vennene kan bla raskt gjennom den. På den andre et helhjertet dypdykk i en kultur som fortsetter å engasjere store og små i vårt lille land.